Ultimul număr
Acasă

Casa de Cultură „Pontus Euxinus” din NĂVODARI, jud. Constanța, a fost gazda ediției a VI-a a Festivalului poeziei ruse, organizat de
Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România (CRLR) cu sprijinul financiar al Fundaţiei „Russkyi mir”.
S-au marcat 75 de ani de la naşterea lui Vladimir Vîsoţki (1938 – 1980) şi 210 ani de la naşterea lui Feodor Tiutcev (1803 – 1873). De asemenea, participanţii au fost familiarizaţi cu opera lui Nikolai Rubţov (1936 – 1971), foarte mulți elevi interpretând poezii scrise de acest poet rus.
Desfășurat în perioada 29 august – 2 septembrie 2013, Festivalul poeziei ruse a reunit 150 de elevi și cadre didactice din județele unde se studiază limba rusă maternă.

CLASAMENT, pe clase, la Secțiunea „Interpretare de poezie”:
- la clasele V-VI:
PREMIUL I - Raisa PAVLOV din Iași,
PREMIUL II - Luchian NICANOV din Jurilovca,
PREMIUL III - Mark IVANOV din Iași,
- la clasa a VII-a:
PREMIUL I - Teodora AVDEI din Iași,
PREMIUL II - Suzana PANFILOV din Baineț/Climăuți,
PREMIUL III - Ioan AMPLEEV din Tulcea,
- la clasa a VIII:
PREMIUL I - Iuliana PETROV din Slava Cercheză/TL,
PREMIUL II - Feodora TICHANOV din Baineț/Climăuți,
PREMIUL III - Iuliana ANTONOV din Tulcea,
- la clasele IX-X:
PREMIUL I - Cristina SILIVESTRU din Tulcea,
PREMIUL II - Irina PETROV din Fălticeni,
PREMIUL III - George SERGHEI din Tulcea,
- la clasele XI-XII:
PREMIUL I - Livia SIMIONOV din Tulcea,
PREMIUL II - Mariana CORNEI din Tulcea,
PREMIUL III - Elisabeta FILIP din Fălticeni.
De asemenea, au fost acordate peste 20 de premii de interpretare.
La Secțiunea „Montaj literar-artistic sau interpretare de cântece pe versurile celor trei poeţi ruşi” pe Locul I s-au clasat elevii pregătiți de dna prof. Natalia Neumann din Tulcea. Locul II a revenit elevilor pregătiți de dna prof. Zenaida Gromic din Iași, iar locul III - elevii dnelor prof. Tamara Alistarh și Nadia Casian din Tulcea.
În cadrul Festivalului de poezie rusă a fost prezentat numărul 250 jubiliar al publicației ZORILE a CRLR.

 


Very Simple Image Gallery:
Could not find folder /home/zoriler/public_html/ro/images/stories/fpr/
 

Comunitatea Rușilor Lipoveni din România anunță scoaterea la concurs a postului de secretar/secretaraă.

Atribuții principale:

- preluarea apelurilor telefonice şi redirecţionarea acestora către departamente;

- preluarea, înregistrarea şi distribuirea corespondenţei prin poştă, fax şi internet;

- îndosarierea şi arhivarea corespondenţei şi a celorlalte documente;

- redactarea documentelor, a rapoartelor, informărilor şi comunicărilor;

- traduceri ocazionale ş.a.;

Cerințe:

- studii medii sau superioare;

- cunoştinţe de utilizare PC;

- buna cunoaştere a limbii ruse (scris şi vorbit);

- capacitate de lucru cu termene limită.

Cei interesați își pot depune CV-urile până pe data de 20 septembrie 2013 la sediul CRLR din București (Str. Dr. Rațiu, Nr. 10, Sector 1).

Data desfăşurării concursului - 10.10.2013, ora 10.00;

Locul desfăşurării: sediul Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România (Str. Dr. Rațiu, Nr. 10, Sector 1, Bucureşti);

Informații suplimentare se pot obține la tel.: 021.312 09 94 sau e-mail: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

 

Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România va organiza cu sprijinul financiar al Fundaţiei „Russkyi mir” ediţia a VI-a a FESTIVALULUI POEZIEI RUSE.

În cadrul acestuia se vor marca 75 de ani de la naşterea lui Vladimir Vîsoţki (1938 – 1980) şi 210 ani de la naşterea lui Feodor Tiutcev (1803 – 1873). De asemenea, participanţii vor fi familiarizaţi cu opera lui Nikolai Rubţov (19361971).

Festivalul se va desfăşura la Năvodari, jud. Constanţa, în perioada 29 august – 2 septembrie 2013, şi va cuprinde trei module:

Interpretare de poezie;

- Creaţie proprie – proză scurtă şi poezie;

- Montaj literar-artistic sau interpretare de cântece pe versurile celor trei poeţi ruşi

Urăm succes participanţilor la Festivalul poeziei ruse din acest an!

 


 

Convieţuire culturală interetnică în spaţiul dobrogean

 


Very Simple Image Gallery:
Could not find folder /home/zoriler/public_html/ro/images/stories/carcaliu/
 

В Румынии завершился VI Международный научный симпозиум «Культура русских-липован в национальном и международном контексте» Общины русских-липован Румынии (ОРЛР).

Научное мероприятие проходило с 12 по 16 июня 2013 года в юго-восточной части страны — в городе Тульча, где проживает много русских-липован. Симпозиум успешно был проведён при поддержке фонда «Русский мир», департамента межэтнических отношений правительства Румынии и Посольства Российской Федерации в Румынии.

В работе симпозиума приняли участие 150  гостей, исследователи из Румынии, России, Украины, Молдовы, Латвии, Италии, Болгарии, Франции, США, Ирландии, Польши и Австрии. Докладчики выступили в двух секциях: «История и религия» и «Культура и образование». Были представлены материалы, сообщения, доклады, наблюдения и идеи об исследовании русской древлеправославной диаспоры в мире. Кроме известных учёных, присутствовали политические деятели и представители парламентской, правительственной и местной администрации, а также дипломатического корпуса, представители древлеправославного клира и общины русских-липован, СМИ.

Была создана атмосфера аналитического научного диалога, участники проследили состояние исследований современного старообрядчества, как и участие диаспоры в гражданской и политической жизни в странах проживания её представителей, что позволило узнать интересную информацию о «мире» русских древлеправославных и ознакомить присутствующих с их культурой, с религиозными согласиями. Прозвучали материалы о столь трагичной их истории, о которой писал и говорил Александр Солженицын: «Если б не раскол Русской церкви XVII века, не было бы революции 17-го года».

В Бухаресте в издательстве CRLR Общины русских-липован Румынии в ближайшее время выйдет шестой сборник всех представленных научных статей «Культура русских-липован в национальном и международном контексте» как результат совместной работы авторов докладов и сообщений — участников научного симпозиума. В издании будет опубликовано свыше шестидесяти докладов и сообщений.


Very Simple Image Gallery:
Could not find folder /home/zoriler/public_html/ro/images/stories/simpozion/

 

 

 

 

 

СПИСОК ПОБЕДИТЕЛЕЙ НАЦИОНАЛЬНОЙ ОЛИМПИАДЫ ШКОЛЬНИКОВ

ПО РУССКОМУ ЯЗЫКУ КАК РОДНОМУ И КАК ИНОСТРАННОМУ – 2013 год

Русский язык как родной

 

 


Фамилия и имя ученика

Класс

Учебное заведение

Премия

Преподаватель 

1.

БОУНЕГРУ АЛЕКСАНДРА

VII

Средняя школа имени „A С . Пушкина”, г. Брэила

I

Кирсанов Михай

2.

ПЕТРОВ ЮЛИЯНА

VIII

Средняя школа, с. Черкезская Слава

I

Бэдеску Параскива

3.

ВАСИЛЕ ШТЕФАН

IX

Добруджский колледж им. „Спиру Харета”, г. Тульча

I

Нойманн Наталия

4.

ХАРАЛАМБИЕ ЮЛИЯ

X

Теоретический лицей им. „Григория Mоисила”, г. Тульча

I

Алистарх Тамара

5.

ТРИФАНОВ ЕКАТЕРИНА

XI

Теоретический лицей имени  „Иона Креангэ”, г. Тульча

I

Касиан Надя

6.

AНТОНОВ ИРАИДА

XII

Теоретический лицей им. „Григория Mоисила”, г. Тульча

I

Aлистарх Тамара

7.

КАПРИЯН ПАУЛА

VII

Технологический лицей им.„К.В. Некита”, с. Фокурь

II

Громик Зинаида

8.

ОНОФРЕЙ АЛЕКС-ЮЛИЯН

VIII

Средняя Школа, с. Сарикёй

II

Некулай Ливия

9.

ТРИФАНОВ ВАЛЕРИЯ

IX

Теоретический лицей имени „Григория Mоисила”, Тульча

II

Алистарх Тамара

10.

СИЛИВЕСТРУ КРИСТИНА

X

Экономический коледж „Дельта Дуная”, г. Тульча

II

Касиан Надя

11.

КОРНЕЙ МАРИЯНА 

XI

Теоретический лицей им. „Григория Mоисила”, Тульча

II

Алистарх  Тамара

12.

ИВАНОВ АЛЛА

XII

Национальный коледж имени „К. Негруззи”, Яссы

II

Громик Зинаида

13.

САВИН ВИКТОР МАРИЯН

XII

Теоретический лицей имени „Григория Mоисила”, Тульча

II

Алистарх Тамара

14.

ДАМИЯН ТАИСИЯ

VII

Средняя Школа имени „С. Есенина”, с. Гиндэрешть

III

Демид Анфиса

15.

ВАСИЛЕ КАТЕРИНА

VIII

Средняя Школа, с. Сарикёй

III

Некулай Ливия

16.

ЕВТЕЙ ЭМИЛИЯ

IX

Национальный педагогический колледж имени „К. Брэтеску”, г. Констанца

III

Вилкован Наталия

17.

ФЕДУЛ ОЛИМПИЯ

X

Теоретический лицей

им.„Иона Крянгэ”, г. Тульча

III

Касиан Надя

18.

МАКСИМ АНТОНИНА

XI

Экономический коледж „Дельта Дуная”, г. Тульча

III

Касиан Надя

19.

ЕВТЕЙ ТАИСИЯ

XII

Национальный педагогич. колледж им. „К. Брэтеску”,  г. Констанца

III

Вилкован Наталия

 

Русский язык как иностранный

1.

МОРАРУ КОРИНА

IX

Экономико-административный колледж  г. Яссы

I

Громик Зинаида

2.

СТОЛНИК КРИСТИНА

X

Национальный колледж  имени " Эмила Раковицэ" , г. Яссы

I

Истрате Петру

3.

ДАЗЭР АНФИСА

X

Теоретический лицей имени "Николае Ёрга", г. Брэила

I

Кирсанов Михай

4.

ФЕДОРУК ВЛАДИМИР

IX

Национальный колледж информатики  имени "Спиру Хареа ", г. Сучава

I

Флоря Светлана

5.

ФАБИАН ЕМИЛИЯ

XI

Технический колледж  имени "Эдмонда Николау", г. Брэила

I

Сувак Аурел

6.

ВЕРДЕШ ОЛЕСЯ

XI

Экономико-Административный- колледж , г. Яссы

I

Громик Зинаида

7.

 

ХРИНИ ИОНЕЛА КРИНА

XI

Национальный коледж  имени „ Драгоша Водэ” г. Сигету Мармацией

I

Кодря Елвира

8.

МАЧОКА ФЛАВИЯ

X

Национальный колледж  имени „ Драгоша Водэ” г. Сигету Мармацией

I

Кодря Ельвира

9.

БОРОДИН АНАСТАСИЯ

X

Экономический коледж имени "Вирджила Маджару", г. Бухарест

II

Думитру Эмиль

10.

АНДРИЕШ АННА

XI

Экономический колледж имени "Вирджила Маджару" , г. Бухарест

II

Думитру Эмиль

11.

ФУРНИКЭ МИХАЭЛА

XII

Национальный колледж имени "Эдмонда Николау" г. Брэила

II

Жипа Рубанов Фенья

12.

ПАЛАГЁЙ ВИОРИКА

IX

Экономический коледж имени "Вирджила Маджару", г. Бухарест

II

Думитру Эмиль

13

ФЕДОТ АЛИНА

X

Теоретический лицей имени „Иона Крянгэ” , г. Тульча

II

Касиан Надя

14

ИВАНОВ НЕОНИЛА

XII

Национальный колледж имени  "Николая Бэлческу", г. Брэила

II

Жипа Рубанов Фенья

15

ФЕРЦАДИ АНАМАРИЯ СОФИЯ

IX

Национальный колледж  имени „ Драгоша Водэ” г. Сигету Мармацией

II

Стелиак Ярослава

16

ПАНЯ ДУМИТРИЦА

XI

Педагогический лицей имени "Д.П. Перпессичуса"  г. Брэила

III

Сувак Аурел

17

ТЭЛМАЧ КРИСТИНА

XI

Технический колледж  имени ”Димитрия Димы”, г.Питешть

III

Бужор Валентина

18

КРЕШТИН ЮЛИЯ

X

Экономический колледж имени "Вирджила Маджару", г.Бухарест

III

Думитру Эмиль

19

ТУТУНАРУ ДИАНА

IX

Технологический лицей имени „ Константина Брынкуша”, г.Питэшть

III

Бужор Валентина

20

РЕТКУ ЛУИЗА

XI

Национальный коледж имени "Георгия Мургоч", г.Брэила

III

Кирсанов  Михай

21

ТАФИЧУК ИОНЕЛА

X

Технологический лицей „Мармация”, г.Сигету Мармацией

III

Штефан Мария

22

МОЛДОВАН ВИКТОР

XII

Экономическо-административный колледж  г. Яссы

III

Громик Зинаида

Примечание:

Ученики данного списка являются победителями Национальной олимпиады школьников по русскому языку (как родного и как иностранного), проходивщие в период с 2 по 6 апреля 2013 г.

Министерство Образования Румынии разрешает им участвовать в первом туре Международной олимпиады по русскому языку, который состоится on-line до 25-го апреля 2013 года. Избрание победителей решается Московским Комитетом Международной Олимпиады.

 

 

Olimpiada națională de limba rusă maternă, organizată de Ministerul Educației Naționale (MEN), s-a desfășurat în perioada 2-6 aprilie a.c. la Caransebeș, jud. Caraș-Severin, în același timp cu Olimpiada de limba croată.

Concursul școlar național a reunit la Caransebeș peste 40 de elevi ruși lipoveni din județele Brăila, Constanța, Iași, Suceava și Tulcea, ei fiind laureații olimpiadelor județene de limba rusă maternă.

Comisia de examinare din acest an a fost condusă de profesorul universitar dr. Feodor Chirilă, autorul manualelor de limba rusă maternă (la unele – coautor).
Dăm mai jos rezultatele obţinute de către elevi în urma concursului şcolar.

{gallery count=1 width=500 height=333 counter=1 links=0 alignment=center navigation=both orientation=vertical}olimpiada{/gallery}

TABEL CU ELEVII PREMIANTI

ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

CARANSEBEȘ  02-06 aprilie 2013

PREMIUL I

 

 

Nr.
crt.

Numele şi
prenumele elevului

Clasa

Jud.

Şcoala/ Liceul/Colegiul

Nota finală

Pre-miul

Prof. îndrumător

1

BOUNEGRU ALEXANDRA

VII

BR

Școala Gimnazială „A.S.Pușkin” Brăila

9,60

I

CHIRSANOV MIHAI

2

PETROV IULIANA

VIII

TL

Școala Gimnazială Slava Cercheză

9,50

I

BĂDESCU PARASCHIVA

3

VASILE ȘTEFAN

IX

TL

Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” Tulcea

9,65

I

NEUMANN NATALIA

4

HARALAMBIE IULIA

X

TL

Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

9,92

I

ALISTARH TAMARA

5

TRIFANOV ECATERINA

XI

TL

Liceul Teoretic „Ion Creangă” Tulcea

9,82

I

CASIAN NADEA

6

ANTONOV IRAIDA

XII

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

9,85

I

ALISTARH TAMARA

 


 

TABEL CU ELEVII PREMIANTI

ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

CARANSEBEȘ  02-06 aprilie 2013

PREMIUL al II- lea

Nr.
crt.

Numele şi
prenumele elevului

Clasa

Jud.

Şcoala/ Liceul/Colegiul

Nota

finală

Premiul

Prof. îndrumător

1

CAPRIAN I. PAULA

VII

IS

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

9,00

II

GROMIC ZINAIDA

2

ONOFREI ALEX-IULIAN

VIII

TL

Școala Gimnazială Sarichioi

9,30

II

NECULAI LIVIA

3

TRIFANOV VALERIA

IX

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

9,00

II

ALISTARH TAMARA

4

SILIVESTRU CRISTINA

X

TL

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

9,67

II

CASIAN NADEA

5

CORNEI MARIANA

XI

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

9,80

II

ALISTARH TAMARA

6

IVANOV I. ALLA

XII

IS

Col. Național „Costache Negruzzi” Iași

9,55

II

GROMIC ZINAIDA

7

SAVIN VICTOR MARIAN

XII

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

9,55

II

ALISTARH TAMARA

 


TABEL CU ELEVII PREMIANTI

ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

CARANSEBEȘ  02-06 aprilie 2013

PREMIUL al III- lea

Nr.
crt.

Numele şi
prenumele elevului

Clasa

Jud.

Şcoala/ Liceul/Colegiul

Nota finală

Premiul

Prof. îndrumător

1

DAMIAN TAISIA

VII

CT

Școala Gimnazială  „S. Esenin” Ghindărești

8,95

III

DEMID ANFISA

2

VASILE ECATERINA

VIII

TL

Școala Gimnazială  Sarichioi

8,90

III

NECULAI LIVIA

4

PROCOP ANA

VIII

BR

Şcoala Gimnazială „A.S.Pușkin” Brăila

8,90

III

JIPA- RUBANOV FEODOSIA

3

EVTEI EMILIA

IX

CT

Col. Național Pedagogic „C-tin Brătescu” Constanța

8,80

III

VILCOVAN NATALIA

4

FEDUL OLIMPIA

X

TL

Liceul Teoretic „Ion Creangă” Tulcea

9,62

III

CASIAN NADEA

5

MAXIM ANTONINA

XI

TL

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

9,67

III

CASIAN NADEA

6

EVTEI TAISIA

XII

CT

Col. Național Pedagogic „C-tin Brătescu” Constanța

9,50

III

VILCOVAN NATALIA

 


TABEL CU ELEVII PREMIANTI

ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

CARANSEBEȘ  02-06 aprilie 2013

MENŢIUNE

Nr.
crt.

Numele şi
prenumele elevului

Clasa

Jud.

Şcoala/ Liceul/Colegiul

Notă

finală

Premiul

Prof. îndrumător

1

AVDEI I. TEODORA

VII

IS

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

8,75

MENŢIUNE

GROMIC ZINAIDA

2

ANTONOV IULIANA

VII

TL

Șc. Gimnazială „Nifon Bălășescu” Tulcea

8,75

MENŢIUNE

NEUMANN NATALIA

3

CAZAMON LAURA

VIII

TL

Şc. Gimnazială Sarichioi

8,85

MENŢIUNE

NECULAI LIVIA

4

CEAUȘ CRISTIAN

IX

TL

Liceul Teoretic „Ion Creangă” Tulcea

8,35

MENŢIUNE

CASIAN NADEA

5

MACSIM ALECSANDRA

X

SV

Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” Fălticeni

9,20

MENŢIUNE

NAZAROV VALENTINA

6

ZENOVEI ANASTASIA

XI

TL

Lic. Teoretic „Ion Creangă” Tulcea

9,65

MENŢIUNE

CASIAN NADEA

7

PETRO ALEXANDRU

XII

TL

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

9,32

MENŢIUNE

CASIAN NADEA

8

AMELIAN ROXANA

XII

CT

Col. Economic „Virgil Magearu” Constanța

8,65

MENŢIUNE

VILCOVAN NATALIA

 

 

TABEL CU ELEVII PREMIANTI

ETAPA NAȚIONALĂ A OLIMPIADEI DE LIMBA RUSĂ MATERNĂ

CARANSEBEȘ  02-06 aprilie 2013

Premiu special

Nr.
crt.

Numele şi
prenumele elevului

Clasa

Jud.

Şcoala/ Liceul/Colegiul

Premiul

Prof. îndrumător

1

HARALAMBIE GEORGE

VII

TL

Școala Gimnazială Slava Cercheză

Premiu special

BĂDESCU PARASCHIVA

2

MIFTODE MĂDĂLINA-PAULA

VII

SV

Școala Gimnazială Manolea

Premiu special

MACARIE ANASTASIA

2

MÎNEA EDUARD IOAN

VII

TL

Șc. Gimnazială „Al. Ciucurencu” Tulcea

Premiu special

NEUMANN NATALIA

3

CAZAMON LAURA

VIII

TL

Școala Gimnazială Sarichioi

Premiu special

NECULAI LIVIA

4

LOVIN IULIANA

VIII

TL

Școala Gimnazială Sarichioi

Premiu special

NECULAI LIVIA

5

CEAUȘ CRISTIAN

IX

TL

Liceul Teoretic „Ion Creangă” Tulcea

Premiu special

CASIAN NADEA

6

TRIFANOV VALERIA

IX

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

Premiu special

ALISTARH TAMARA

7

SILIVESTRU CRISTINA

X

TL

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

Premiu special

CASIAN NADEA

8

FILIP ELISABETA

XI

SV

Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” Fălticeni

Premiu special

NAZAROV VALENTINA

9

GALAN MARIANA

XI

SV

Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

Premiu special

NAZAROV VALENTINA

10

CORNEI MARIANA

XI

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

Premiu special

ALISTARH TAMARA

11

SIMIONOV LIVIA

XI

TL

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea

Premiu special

CASIAN NADEA

12

ANTONOV IRAIDA

XII

TL

Lic. Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea

Premiu special

ALISTARH TAMARA

13

IVANOV I. ALLA

XII

IS

Col. Național „Costache Negruzzi” Iași

Premiu special

GROMIC ZINAIDA

14

AMELIAN ROXANA

XII

CT

Col. Economic „Virgil Magearu” Constanța

Premiu special

VILCOVAN NATALIA