Ultimul număr
Tipografia CRLR
Librăria CRLR
Acasă

 

argaiv1798

Olimpiada Națională de Limba Rusă Maternă

Ediţia a XX-a, Iași, 7 - 11 Aprilie 2014

 

Premii – clasa a VII-a


 

 

Nr.crt.

Nume prenume

Școala de proveniență

Profesor îndrumător

Județ

Medie

Premiul

1.

Ampleev

Ioan

Liceul Teoretic ”Grigore Moisil”

Neumann Natalia

Tulcea

9,65

I

2.

Caracuda

Irina

Școala Gimnazială Slava Cercheză

Bădescu Paraschiva

Tulcea

9,10

II

3.

Mitri

Ramona

Școala Gimnazială  Sarichioi

Neculai

Livia

Tulcea

9,02

III

4.

Emelian Valentina

Școala Gimnazială ”Al. Ciucurencu”

Neumann Natalia

Tulcea

8,92

III

5.

Zagnat P. Vlada

Colegiul Național ”E. Racoviță” Iași

Gromic

Zinaida

Iași

8,90

M

6.

Ivanov I.

Mark

Colegiul Național ”C. Negruzzi” Iași

Gromic

Zinaida

Iași

8,80

M

7.

Sevastian Laura

Școala Gimnazială Sarichioi

Neculai

Livia

Tulcea

8,62

 

8.

Filipov F.

Ioan

Colegiul Național Iași

Gromic

Zinaida

Iași

8,37

 

9.

Andrian 

Nina

Şcoala Gimnazială Manolea

Petrov

Iuliana

Suceava

8,05

 

10.

Roman Alexandru

Școala Gimnazială Sarichioi

Neculai

Livia

Tulcea

8,02

 

11.

Hușleag N. Agripina

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

Gromic

Zinaida

Iași

7,95

 

12.

Cărpiean S. Mihaela

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

Gromic

Zinaida

Iași

7,82

 

13.

Prusac Claudian

Şcoala Gimnazială „A. S. Puşkin” Brăila

Jipa Rubanov Fedosia

Brăila

7,62

 

14.

Macarov Andrei

Școala Gimnazială ”Al. Ciucurencu”

Neumann Natalia

Tulcea

7,62

 

15.

Procop

Iuliana

Școala Gimnazială ”S. A. Esenin”, Ghindărești

Demid

Anfisa

Constanța

7,57

 

16.

Avădanei D. Iuliana

Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu” Iași

Gromic

Zinaida

Iași

7,45

 

                                                              

 

Premii – clasa a VIII- a


Nr. Crt

Nume prenume

Școala de proveniență

Clasa

Profesor îndrumător

Județul

Media

Premiul

1.

Grigore

Eliza

Școala Gimnazială Sarichioi

VIII

Pavlov

Natalia

Tulcea

9,80

I

2.

Antonov

Iuliana

Școala Gimnazială ”Nifon Balășescu”

VIII

Neumann Natalia

Tulcea

9,50

II

3.

Bounegru Alexandra

Şcoala Gimnazială „A. S. Puşkin” Brăila

VIII

Chirsanov Mihai

Brăila

9,50

II

4.

Gavrilov

Livia

Școala Gimnazială ”Al. Ciucurencu”

VIII

Neumann Natalia

Tulcea

9,30

III

5.

Chiprian Alexandra

Şcoala Gimnazială „A. S. Puşkin” Brăila

VIII

Chirsanov Mihai

Brăila

8,75

M

6.

Avdei I. Teodora

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

VIII

Gromic

Zinaida

Iași

8,40

M

7.

Cărpiean I. Paula

Liceul Tehnologic „C.V. Nechita” Focuri

VIII

Gromic

Zinaida

Iași

8

8.

Damian

Taisia

Școala Gimnazială ”S. A. Esenin”, Ghindărești

VIII

Demid

Anfisa

Constanţa

7,80

 

9.

Mînia Ioan  Eduard

Școala Gimnazială ”Al. Ciucurencu”

VIII

Neumann Natalia

Tulcea

7,55

 

10.

Prusac

Cristina

Şcoala Gimnazială „A. S. Puşkin” Brăila

VIII

Chirsanov Mihai

Brăila

7,55

 

11.

Nechifor Ana Alexandra

Şcoala Gimnazială Manolea

VIII

Petrov

Iuliana

Suceava

7,35

 

12.

Miftode Paula Mădălina

Şcoala Gimnazială Manolea

VIII

Petrov

Iuliana

Suceava

6,95

 


 

 

Premii – clasa a IX- a


 

Nr.crt.

Nume prenume

Școala de proveniență

Clasa

Profesor îndrumător

Județ

Medie

Premiul

1.

Petrov

Iuliana

Colegiul Dobrogean ,,Spiru Haret”,

IX

Casian

Nadea

Tulcea

9,30

 

I

2.

Cazamon  Laura

Liceul Teoretic ”Ovidius” Constanţa

IX

Taraș 

Valentina

Constanţa

8,80

 

II

3.

Pavlov

Larisa

Liceul Teoretic ”Grigore Moisil”

IX

Alistarh

Tamara

Tulcea

8,77

 

III

4.

Lovin

Iuliana

Liceul Teoretic ”Ion Creangă”

IX

Casian

Nadea

Tulcea

8,55

 

M

5.

Onofrei Alex Iulian

Colegiul Dobrogean ,,Spiru Haret”

IX

Casian

Nadea

Tulcea

8,55

 

M

6.

Alempi Daniela

Colegiul Economic ”Delta Dunării”

IX

Casian

Nadea

Tulcea

7,95

 

 

7.

Gurei

Paul

Liceul Teoretic ”Grigore Moisil”

IX

Alistarh

Tamara

Tulcea

7,75

 

 



Premii – clasa a X- a

 

 

 

Nr.crt.

Nume prenume

Școala de proveniență

Clasa

Profesor îndrumător

Județ

Medie

Premiul

1.

Trifanov

Valeria

Liceul Teoretic ”Grigore Moisil”

X

Alistarh

Tamara

Tulcea

9,25

I

2.

Ceaus

Cristian

Liceul Teoretic ”Ion Creangă”

X

Casian

Nadea

Tulcea

8,35

III

3.

Vasile

Stefan

Colegiul Economic ”Delta Dunării”

X

Casian

Nadea

Tulcea

7,75

M

4.

Bucioc Cătălin Alexandru

Liceul Tehnologic “Virgil Madgearu”

X

Taras

Valentina

Constanța

6,8

 

 


Olimpiada Națională de Limba Rusă Maternă

Ediţia a XX-a, Iași, 7 - 11 Aprilie 2014

Premii – clasa a XI- a

 

 

Nr.crt.

Nume prenume

Școala de provenientă

Clasa

Profesor indrumator

Județ

Medie

Premiul

1.

Haralambie

Iulia

Liceul Teoretic

”Grigore Moisil”

XI

Alistarh Tamara

Tulcea

9,90

I

2.

Silivestru Cristina Alexandra

Colegiul Economic ”Delta Dunării”

XI

Casian

Nadea

Tulcea

9,20

II

3.

Macsim Alecsandra

Colegiul Tehnic ,,Mihai Băcescu” Fălticeni

XI

Nazarov Valentina

Suceava

9,00

III

4.

Serghei

George

Liceul Teoretic

”Grigore Moisil”

XI

Alistarh Tamara

Tulcea

8,85

M

5.

Fedul

Olimpia

Liceul Teoretic

”Ion Creangă”

XI

Casian

Nadea

Tulcea

8,42

M

6.

Vasile Paul

Iulian

Liceul Teoretic

”Grigore Moisil”

XI

Alistarh Tamara

Tulcea

8,10

7.

Ivanov I. Adi Tomiță

Colegiul Economic Administrativ Iași

XI

Gromic

Zinaida

Iași

6,90

 

 


Premii – clasa a XII- a

 

 

Nr.crt.

Nume prenume

Școala de proveniență

Clasa

Profesor îndrumător

Județ

Medie

Premiul

1.

Cornei Mariana

Liceul Teoretic

”Grigore Moisil”

XII

Alistarh

Tamara

Tulcea

9,55

I

2.

Trifanov Ecaterina

Liceul Teoretic

”Ion Creangă”

XII

Casian

Nadea

Tulcea

9,40

II

3.

Zenovei Anastasia

Liceul Teoretic

”Ion Creangă”

XII

Casian

Nadea

Tulcea

8,30

III

4.

Galan Mariana

Colegiul Național

,,Nicu Gane” Fălticeni

XII

Nazarov Valentina

Suceava

7,45

M

View the embedded image gallery online at:
http://zorile.ro/ro/#sigFreeIdcd1516e12f


 

A apărut noul număr „Zorile”!!!



 

С 28 марта по 1 апреля 2014 г. в Бухаресте состоялась Национальная Олимпиада школьников по современному русскому языку. Она была организована Министерством национального воспитания при содействии Школьной инспектуры Бухареста, Экономического Колледжа имени Вирджила Маджару, ОРЛР и Ассоциации преподавателей русского языка и литературы Румынии.

В Олимпиаде приняли участие 51 ученик из следующих уездов: Арджеш, Брэила, Яссы, Марамуреш, Сучава, Тульча и из Бухареста.

 

În perioada 28 martie – 1 aprilie 2014 s-a desfășurat la București Olimpiada Națională de limbа rusă modernă. Competiția a fost organizată de Ministerul Educației Naționale, cu sprijinul Inspectoratului școlar al Municipiului București, Colegiului Economic Virgil Madgearu, CRLR și al Asociației Profesorilor de Limbă și Literatură Rusă din România.

Etapa din acest an a reunit 51 de elevi din judeţele: Argeș, Brăila, Iaşi, Maramureş, Suceava, Tulcea și din municipiul București.

View the embedded image gallery online at:
http://zorile.ro/ro/#sigFreeId2512f395e3

 

 

Учителя Средней общеобразовательной школы при Посольстве Российской Федерации в Румынии провели 25.03.2014 г. мастер-классы в школе им. С.А. Есенина в с. Гиндэрешть/Новенькое уезда Констанца!

View the embedded image gallery online at:
http://zorile.ro/ro/#sigFreeIde46bef400a

 

 

 

С ПРАЗДНИКОМ 8 МАРТА!!!

 

 

От всего сердца поздравляю вас с прекрасным праздником –

Международным женским днём!
Желаю вам здоровья и успехов, добра и благополучия, процветания и душевного равновесия.
Пусть праздник будет радостным и принесёт вам исполнения всех желаниах и любви!

Мирон Д. ИГНАТ,
Председатель ОРЛР,
Депутат в Парламенте Румынии

 

С Международным женским днём, дорогие женщины! Праздник Весны – это действительно ваш праздник, ведь он несет с собой Любовь, Надежду, Поддержку, Удачу – слова женского рода!

С Весной вас всех, дорогие наши читатели!

Желаем всем здоровья, благополучия, любви и тепла друзей. Пусть сбываются ваши самые заветные мечты, а сердце будет согрето весенним солнцем – сегодня и всегда!

Пусть в ваших душах  пребывает спокойствие, а в сердцах живёт любовь!

Счастья вам! С Весной!

РЕДАКЦИЯ

 

Cu ocazia Zilei Apărătorilor Patriei, marcată an de an în Rusia pe 23 februarie, Ambasada Federației Ruse în România a organizat pe 21 februarie 2014 ceremonia depunerii coroanelor de flori la Monumentul Ostașului Sovietic din Cimitirul Eroilor Sovietici din cartierul Pipera din București. Ceremonia depunerii a urmat imediat după intonarea Imnurilor Naționale ale Rusiei și României. Delegația Ambasadei ruse a fost condusă de Excelența Sa dl Ambasador Oleg Malghinov, iar din partea Comunității Rușilor Lipoveni din România, delegația a fost condusă de dl deputat și președinte al CRLR Miron Ignat, însoțit fiind de către dl Feodor Chirilă, dl Silviu Feodor și președintele ATRLR Svetlana Crăciun. Ceremonia a fost urmată de o recepție la Ambasada Federației Ruse în România dedicată Zilei Apărătorului Patriei.

View the embedded image gallery online at:
http://zorile.ro/ro/#sigFreeId3be50a6fcc

 
Suntem pe Facebook
redactia zorile